Zazwyczaj pierwszym krokiem po zalogowaniu się do panelu Directadmin jest dodanie własnej domeny. W tym celu z zakładki "Zarządzanie kontami" wybieramy opcję "Podepnij nową domenę".
W efekcie otworzy się strona, na której należy zdefiniować informacje na temat dodawanej domeny:
- Domena - czyli nazwa tworzonej domeny, np. linux.pl. Uwaga: nazwa powinna zostać zapisana małymi literami i nie może zawierać przedrostków typu „htttp://” czy „www”.
- Transfer - czyli maksymalna ilość danych, jaka może zostać przesłana za pośrednictwem tworzonej domeny.
- Pojemność - czyli miejsce dostępne na serwerze, które będzie mogło zostać zajęte przez pliki strony, na którą kieruje domena.
- Bezpieczny SSL - czyli możliwość połączenia ze stroną poprzez bezpieczny, szyfrowany protokół komunikacyjny (opcja domyślnie włączona).
- CGI Dostęp - czyli możliwość uruchamiania programów dynamicznie generujących strony internetowe z treścią pobieraną z bazy danych (opcja domyślnie wyłączona).
- PHP Dostęp - czyli możliwość uruchamiania na serwerze skryptów napisanych w języku PHP (opcja domyślnie włączona).
W przypadku zaznaczenia opcji „Tak samo jak w koncie głównym” (domyślnie włączonych), całkowita przestrzeń i transfer na serwerze będą współdzielone pomiędzy wszystkie utworzone domeny.
Kiedy konfiguracja domeny zostanie zakończona, należy kliknąć w przycisk „Utwórz”, aby przesłać dane na serwer. W efekcie, w katalogu „domains” na serwerze utworzy się folder o nazwie identycznej, jak nazwa skonfigurowanej domeny. To właśnie w tutaj, w podfolderze „public_html”, należy umieścić pliki strony, która ma pojawiać się po wpisaniu nazwy domeny w oknie przeglądarki internetowej.
Uwaga: Jeżeli do naszego konta dodamy więcej niż jedną domenę, u góry strony, na lewo od nazwy użytkownika, znajduje się rozwijana lista domen. By rozpocząć pracę na innej niż domyślna, wystarczy wybrać ją na tej liście.