Poradnik migracji danych z innego hostingu

Jeżeli zdecydowałeś się zostać naszym klientem, a wcześniej korzystałeś z usług innej firmy, to zapewne stajesz przed poważnym zadaniem jakim jest migracja danych na nowy serwer. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, które będą dla Ciebie przydatne w przygotowaniu i przeprowadzeniu tej operacji. Pamiętaj, że przysługuje Ci całkowicie bezpłatna pomoc w przeniesieniu wszystkich danych na nasze serwery.

 

Transfer domeny

Przeniesienie danych najczęściej wiąże się również z przeniesieniem do nas Twojej domeny.

Jej transfer realizowany jest za pomocą kodu autoryzacyjnego - zwanego kodem Authinfo. Jest to kod pozwalający na transfer domeny pomiędzy partnerami NASK. Każdy rejestrator domeny ma obowiązek udostępnić go na życzenie abonenta. Wydanie kodu może potrwać nawet kilka dni, więc dobrze jest wcześniej postarać się o ten kod. Po jego otrzymaniu należy nam go przekazać z informacją jakiej domeny dotyczy oraz podać dane abonenta dla domeny, lub od razu wypełnić formularz na stronie: Transfer domeny

 

Po zatwierdzeniu formularza otrzymasz mailem potwierdzenie złożenia formularza, a następnie wiadomość z krajowego rejestru domen z linkiem do potwierdzenia transferu. W przypadku domen międzynarodowych i globalnych przesłana będzie faktura proforma na transfer domeny z odnowieniem, a dopiero po jej opłaceniu wiadomość do zatwierdzenia transferu.

 

Szerzej o procedurze transferu na stronie poradnika: Transfer domeny do nas.

 

 

Przygotowanie miejsca na dane

Jeżeli zamówiłeś już u nas usługę hostingową, czas przygotować nowy serwer do pracy.
Są to podstawowe kroki, które będą niezbędne do rozpoczęcia migracji danych:
- dodanie domeny docelowej do konta,
- utworzenie skrzynek e-mail,
- utworzenie baz danych.

 

 

Skopiowanie plików i baz danych strony www

Do tej operacji będą potrzebne dane dostępowe do plików i baz danych. Pliki strony ze starego serwera należy skopiować do katalogu domains/nazwa_domeny/public_html. Do wgrania bazy danych niezbędny będzie tak zwany zrzut bazy (zazwyczaj jest to skompresowany plik .sql). Eksport zrzutu bazy można wykonać, a następnie go zaimportować przez oprogramowanie phpMyAdmin - przeważnie jest ono dostępne w każdej firmie hostingowej.

Istnieje możliwość wykonania importu istniejącej strony przez nasz instalator aplikacji Softaculous. Po wybraniu odpowiedniego rodzaju CMS (np. Wordpress czy Joomla), można przejść do zakładki Import -> From Remote Server gdzie można podać dane logowania FTP do starej strony oraz rozpocząć automatyczny import całej strony. (podręcznik ang. http://www.softaculous.com/docs/enduser/remote-import/).

Wiele osób decyduje się przekazać nam ogólnie dostęp do panelu administracyjnego poprzedniego hostingu - wtedy samodzielnie skopiujemy wszystkie niezbędne dane.

 

Jeżeli decydujesz się przekazać nam skopiowanie swojej strony, pamiętaj aby przekazać nam również jaką stronę mamy skopiować - jeżeli np. masz ich kilka, a nie wszystkie chcesz przenosić.

 

 

Skopiowanie kont e-mail wraz z zawartością

Dla Twojej wygody udostępniamy stronę z narzędziem imapsync, za pomocą której można samodzielnie i wygodnie zaimportować swoje skrzynki pocztowe wraz z pełną zawartością.

Przed importem utwórz nowe skrzynki na naszym serwerze. Pamiętaj również, że po zmianie delegacji domeny przez około 24 godziny trwa okres tzw. propagacji zmian dns - w tym czasie wiadomości mogą jeszcze przychodzić na stary serwer. Dlatego też warto powtórzyć import po około 24 godzinach. Skrypt ten zaimportuje tylko nowe wiadomości, które pojawiły się od ostatniego importu.

 

Możesz również powierzyć nam import swoich skrzynek - w tym celu potrzebować będziemy loginy i hasła do przenoszonych skrzynek - nasz skrypt po kolei zaloguje się na każdą i skopiuje na nowo utworzone u nas konta email całą ich zawartość: wiadomości wraz z istniejącymi folderami.
Zazwyczaj po okresie propagacji zmian DNS - kiedy domena będzie już w pełni kierować na nasze serwery, ponawiamy import poczty i dociągamy ewentualne nowe wiadomości, które mogły jeszcze przyjść na stary serwer.

 

W przypadku migracji przeprowadzanej przez nas, całość operacji zazwyczaj nie przekracza 24 godzin - zależy to głównie od ilości danych i szybkości łącza poprzedniego serwera (niektóre serwery limitują np. przesył danych przez FTP). Należy wziąć pod uwagę również okres tzw. propagacji zmian DNS, która trwa nawet do około 24-30 godzin - stąd warto zaplanować przenosiny np. na weekend, kiedy ruch w wielu firmach jest dużo mniejszy.

Po zakończonym przeniesieniu danych zostaniesz przez nas poinformowany drogą mailową, a w razie niejasności będziemy się kontaktować na bieżąco.

Wszystkie informacje i dane należy nam przekazywać na nasz adres email: support@linux.pl


Czy ten artykuł był pomocny?

mood_bad Nie lubię 0
mood Lubię 1
visibility Wyświetlenia: 757